En Bilinen Yatırım Araçları 2020 | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.325,49
  % 0,02
 • ALTIN (ONS)
  1.829,09
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8497
  % -0,20
 • € EURO
  9,5171
  % -0,09
 • BITCOIN
  150242,269
  % 2,07
 • ALTIN (TL/GR)
  461,24
  % -0,16
 • ÇEYREK ALTIN
  749,50
  % -0,14
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.998,10
  % -0,14

En Bilinen Yatırım Araçları 2020

En Bilinen Yatırım Araçları 2020

Ekonomi ve Finans Haberleri olarak En Bilinen Yatırım Araçları , bilindiği üzere kişilerin servet oluşturmak için yaptıkları birikimdir. Günümüzde birikim yapmak isteyen insanlar aklını kullanarak bütçesine uygun bir yatırım programı belirleyerek birikim yapabilirler. Yaşadığımız dönemde ufak yatırımlar yaparak uzun vadede yüksek meblağlar kazanabiliriz.

Yatırım yapan insanlar bir taraftan hayatını idame ettirerek bir taraftan da geleceklerini düşünerek paralarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırlar ve Kazanç sağlamak isterler. Yatırım konusunda en önemli olan nokta elinizde birikmiş olan parayı hangi alanda değerlendireceğinizdir.

Altın

En Bilinen Yatırım Araçları

Altın – En Bilinen Yatırım Araçları

Ülkemizde en çok kullanılan yatırım aracı olarak bilinir. Geçmişten günümüze kadar insanlar birikimlerini altına yatırmayı tercih ederler. Ev hanımlarının birçoğu altın günleri yapar ellerindeki birikimlerle düzenli olarak altın alımı gerçekleştirirler. Altının genel değerinin yüksek olması altına olan tercihi arttırır. Dikkat edilmesi gereken husus altına yatırım yapılırken altın fiyatının düşük olmasıdır.

Mevduat

En Bilinen Yatırım Araçları 2020

Mevduat bankaları – En Bilinen Yatırım Araçları

Mevduat bankalar aracılığıyla verilen hesaplarla yapılan bir yatırım aracıdır. İsterseniz Türk Lirası isterseniz Dolar veya diğer yabancı paralar ile mevduat hesabı oluşturabilirsiniz.

Mevduat hesaplarında kazancınızı biliyorsunuz ve bu kazancın altına inme durumu yoktur. Mevduat garantili bir kazanç aracıdır fakat her zaman çok kazançlı olmayabilir. Döviz ve altın kurundaki dalgalanmalar sayesinde daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.

Repo

En Bilinen Yatırım Araçları 2020

Repo – En Bilinen Yatırım Araçları

Kısa dönemli bir menkul kıymetin belirlenen bir süre sonra ilk satıcı tarafından geri alınmasıdır. Repoya konu olabilecek menkul kıymetler şunlardır; devlet tahvilleri, hazine bonoları, kamu ortaklığı idaresi ve toplu konut idaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile borsa işlem gören borçlanma senetleri olarak bilinir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hisse Senedi Nedir?  2020-2021

Döviz

En Bilinen Yatırım Araçları

Döviz – En Bilinen Yatırım Araçları

Ülkemizde ve dünya ülkelerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir diğer yatırım aracı dövizdir. Para Kazanmak isteyenler genel olarak ülkelerinin para birimi üzerinden diğer ülkelerin para birimlerine karşı alım ve satım yaparlar. Ülkeler arasında yaşanan problemler veya olumlu gelişmeler bu paralar arasında ki kuru doğrudan etkileyeceği için döviz alımı ve satımı için ekonomi bültenleri sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

Emlak Gayrimenkul Alımı

Günümüzde çok kullanılan yatırım araçlarından biridir. İnsanlar kira ödemek yerine borçlanıp ev almayı tercih ediyorlar sonunda. Birçok insan ikinci veya üçüncü evini alıyor. Kira getirisi evin borcunun neredeyse tamamına yakın bir kısmını karşılaması teşvik unsurları arasındadır.

Prim yapan yerlerde gayrimenkul alan kişilerin paraları ciddi anlamda değer kazanabilir. Fakat her yatırım yapan aynı kazancı sağlar diye bir kural yoktur. Evin özellikleri bulunduğu semtle alakalıdır. Ulaşım araçları, okullar, hastane, pazarlar gibi birçok unsurda evin değerini arttıran araçlardandır.

Yatırım Fonu

Yatırım fonları biriktirilen para karşılığında verilen, hisse senedi, hazine bonosu, altın gibi yatırım araçlarından sağlanan portföylerin yönetilmesidir. Risk ve getiri yönünden iki tip olan fon vardır.  Birincisi A tipi fon ve ikincisi B tipi fondur.  A tipi fon hisse senedi içerdiği için daha fazla fiyat dalgalanmasına sahiptir. Fon kazançları kurumlar vergisinden muaf tutulmuştur. Gelir vergisi olarak sadece B tipi yatırım fonlarının geliri üzerinden %11 oranında stopaj ve fon payı kesilir.

Hisse Senedi

Hisse senetleri ve borsa yatırımları biraz riskli yatırım araçlarıdır. Bu alanda yatırım yapmak için uzmanıyla çalışmak önemlidir. Kulaktan duyma bilgiler sizi yanlışa götürebilir. Borsa endeksinin çok düşük olduğu zamanları değerlendirmeniz yararınıza olacaktır. Garantili kâğıt almakta sizin için yararlı diğer yöntemdir. Borsa yorumları takibi yapmanız faydanıza olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  EFT Masrafı Almayan Bankalar 2020

Devlet Tahvili

Devletin bir sene vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkartılan borçlanma senetleridir. Devlet tahvilleri değişken faizli, sabit faizli olabildiği gibi dövize de endeksli olabilir.