EFT Masrafı Almayan Bankalar 2020 | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28
 • ALTIN (ONS)
  1.809,68
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8751
  % 0,04
 • € EURO
  9,3851
  % -0,09
 • BITCOIN
  135135,340
  % -9,24
 • ALTIN (TL/GR)
  458,06
  % 0,04
 • ÇEYREK ALTIN
  744,60
  % 0,07
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.978,60
  % 0,07

EFT Masrafı Almayan Bankalar 2020

EFT Masrafı Almayan Bankalar 2020

EFT Nedir?

Ekonomi ve Finans Haberleri , EFT yani geniş adıyla elektronik fon transferi, bir banka hesabından, farklı bir bankadaki herhangi bir hesaba para transferidir. Bu hesapların aynı kişiye veya farklı kişilere ait olması önemli değildir. Yani EFT bankalar arası para transferidir.

eft ücreti almayan bankalar

eft ücreti

Bu yönüyle havaleden ayrışır. Para havalesi ise aynı bankadaki farklı hesaplar arasında yapılır ve buradan herhangi bir ücret kesilmez. Ancak EFT işlemlerinden genellikle para kesilir.

EFT Masrafı Almayan Bankalar Var Mı?

EFT masrafı bir nevi bankaların da para kazanma yoludur. Birçok banka kayıt olurken EFT ücreti almayacağını söyler fakat hesap açmanızın ardından bankadan bankaya da değişebilen bir zaman sonra (ortalama 1 yıl civarıdır bu süre) artık EFT için ücret almaya başlar.

Hesabınızı kapatmak istediğinizde ise çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız ve 1 yılda ödemediğiniz EFT ücretini hesabınızı kapatabilmek adına fazlasıyla ödersiniz. Birçok kişi bu durumdan nasıl kurtulacağını bilemez ve mevcut banka hesaplarıyla EFT ücreti ödeyerek para transferlerini gerçekleştirirler.

Bu olay neredeyse tüm bankalar için geçerlidir. Tüm bankalar için geçerli olan bir diğer durumsa özel müşterilere tanıdıkları ayrıcalıklardır. Eğer bir özel müşteriyseniz yukarıdakilerin hiçbirisini dert etmenize gerek yok, zaten bankanız size EFT de dahil olmak üzere pek çok alanda ayrıcalıklar verecektir.

Hiçbir Zaman EFT Ücreti Almayan Bankalar Yok Mu?

 

Bu sorunun cevabı da ‘evet var.’ Var fakat sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor. Sadece 2 adet banka asla EFT ücreti almayacağını söylüyor ve bu konuda sözünde duruyor. Bunlardan birisi Enpara. Enpara sadece internet üzerinden çalışan bir banka ve kesinlikle EFT ücreti almıyor. Bir diğer banka ise Kuveyt Türk’tür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme 2020

Kuveyt Türk çevrimiçi olan senin banka hizmetin adlı uygulamasından yapıldığı zaman da EFT ücreti almıyor. Fakat Kuveyt Türk’ün kredi kartı her yerde geçerli olmadığından kullanım aşamasında birtakım zorluklar yaşamanız mümkündür. Bununla birlikte bu iki banka asla EFT ücreti almayacağını taahhüt etmektedir. Fakat ne bu iki banka ne de yukarıda belirtilen diğer bankalara kefil olmak mümkün değildir. Bu yazılanlar şuana kadar geçerliliği olan şeylerdir.