Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Dow J Borsa Nedir? 2020 | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.441,33
  % 0,95
 • ALTIN (ONS)
  1.830,98
  % 0,90
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472884,479
  % -0,93
 • ALTIN (TL/GR)
  484,72
  % 0,49
 • ÇEYREK ALTIN
  775,00
  % 0,38
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.081,00
  % 0,35

Dow J Borsa Nedir? 2020

Dow J Borsa Nedir? 2020

Dow J Borsa Nedir?

Ekonomi ve Finans Haberleri olarak bugünkü konumuz Dow J Borsasıyla ilgili olacak.

Dow Jones Industrial Avarage (DJIA) modern borsa teknik analizin atası olarak bilinen ve aynı zamanda ünlü finansal yayın olan The Wall Street Journal’ın kurucusu Charles Dow tarafından 1882 yılında kurulmuştur.

 

 Amerikan Borsası olarak faaliyet gösteren bu borsa kuruluşu ABD’nin en iyi ilk 30 şirketinin kote olduğu ve bunların borsa hareketlerini takip eden tanınmış bir borsa endeksidir.

Dünya borsaları dediğimiz üç farklı kategoride borsa bulunmaktadır. Bunlar Asya, Amerika, Avrupa borsalarıdır. ABD borsaları dediğimiz Dow Jones, Nasdaq, S&P 500 olarak üç gruba ayrılır. Dow J borsası dünyanın en büyük ve en popüler borsasıdır.

 

Endeksteki tüm şirketler halka açık olarak işlem görmektedir. Birim fiyat dolar üzerinden olmak üzere bu şekilde işlem görmektedir. Borsa ve şirketler aracılığı ile DJIA’dan kağıt satın alabiliyorsunuz. Aynı zamanda, herhangi bir şirketin hisse senedi fiyatındaki 1 dolarlık bir hareket, Dow J ortalamasını da aynı oranda etkiler.

 

Amerika borsalarına dahil olan DJI endeksi ABD’nin ünlü 30 şirketinin kağıtlarının alınıp satıldığı yerdir. Bu sebeple DJI30 da denmektedir. Bu şirketler global şirketler olup örneğin Microsoft, Apple, Wal-Mart gibi dünyaca ünlü firmalardır.

 

 Dow J Endeksinin En Kötü Düşüşleri

borsa

Dow J borsa

1987 yılında Kara Perşembe olarak anılan bir günde %22 değer kaybederek tarihe adını Kara Perşembe olarak yazdırmıştır. Corona virüs zamanında yine ciddi düşüşler yaşanmış ve 30.000 puandan 20.000 puana düşüş göstermiştir.

 

 Dow J Endeksinden Nasıl Hisse Senedi Alınır?

Dow J bir Amerikan borsasıdır ve New York’tadır. Bu borsada dünyanın dört bir yanından yatırımcılar kolaylıkla hisse senedi al-sat işlemini yapabilmektedir. Ülkemizde de bu borsada işlem yapan yatırımcılar bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yield Farming Nedir Nasıl Yapılır?

BDDK ve SPK kanunları ile finansal piyasaların genişletilmesi ve yayılması hususunda, bankalar ile aracı kuruluşlar yatırımcılarına birçok yabancı borsada işlem yapabilme olanağı sağlamıştır.

borsa nasıl yükselir

Dow J Borsası

Bankalarda veya aracı kuruluşlarda bulunan yatırım hesabınızla yatırım danışmanınıza gerekli talimatları vererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yurtdışında yapılan bu borsa işlemlerinde dünya piyasalarında işlem yapmış olacaksınız. Dünya devlerinin kurucuları ile ortak olarak yatırım yapabilir ve kâr elde edebilirsiniz.

 İşlem Saatleri

 

Hafta içi günleri tüm gün saat 01:00 ila 23:15 saat aralığı olarak açılış ve kapanış saatleri oluşturulmuştur.

 

 Dow J Endeksine Nasıl Yatırım Yapılır?

DJI piyasalarında sadece tek bir ürüne yatırım yapamazsınız; 30 farklı şirketin performans değerleme ortalaması alınıp gösterge olarak yatırımcılara çeşitli ürünler şeklinde sunulur.

DJI’ya kayıtlı şirketler halka açık oldukları için herkes şirketleri takip edip bu şirketlerden de kağıt satın alıp pay sahibi olabilirler.

 

Her kağıdın fiyatı 600 dolardan fazla olmak üzere bu yatırımcı için biraz maliyetli olabilir. Yatırımcının her zaman hisse senetlerini takip edip endeks düştükçe elinizdekini satıp diğer şirketleri satın almanız gerekir.

YORUMLAR YAZ
 • universiteogrencisi.com6 ay önce
 • kısa ve net bilgi bulduk sonunda