Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Borsada Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır? 2020 | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63
 • ALTIN (ONS)
  1.764,22
  % -0,50
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  312348,110
  % -4,75
 • ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.206,00
  % -0,06

Borsada Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır? 2020

Borsada Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır? 2020

Borsada Temettü Nedir?

Borsa, insanların aktif olarak rağbet ettikleri yatırım mekanizmalarından biridir. Ekonomi ve Finans Haberleri ekibi olarak , Borsada işlem yapmak için her şeyden önce banka ya da aracı kurumlar vasıtası ile borsa hesabı açtırmanız gerekir. Bu hesap açıldıktan sonra internet bankacılığı aracılığı ile borsada kolayca hisse senedi alıp satabilirsiniz.

Hisse Senetlerinin Anlık Fiyatları Nasıl Görülür?

Borsada hisse senetlerinin anlık fiyatını görebilmeniz için ücretli üyelik almanız gerekir. Bazı bankalar belli bir sayıya kadar anlık takip imkânını müşterilerine verirler.

temettü nedir

temettü-nedir

Bunun yanında borsa hesabından verilen emirler ile hisse belli fiyat seviyesine geldiğinde al ya da sat emri verilebilir. Belirlediğiniz fiyata ulaşan hisseyi o fiyattan otomatik olarak almanız ya da satmanız mümkündür.

Borsada Hangi Hisseler Alınmalıdır?

Borsada hangi hissenin alınacağı konusu göreceli bir kavramdır. Fakat nesnel bir yaklaşımla köklü şirketlerin hisse senetlerini almak mantıklı bir hal tarzıdır. Borsada esas olan birdenbire para kazanmak değil yavaş yavaş para kazanmak olmalıdır. Güvenilir hisseler de borsada sert hareket yapmayan hisselerdir. Bu hisseleri mümkün olduğu kadar tercih etmekte fayda vardır.

Temettü Ne Demektir?

Borsada büyük şirketler genellikle temettü dağıtan firmalardır. Temettü kelime anlamı itibariyle kazanç, kar anlamına gelir. Büyük şirketler hisse senedi sahiplerine senede bir ya da iki defa temettü dağıtacaklarını açıklarlar. O dönemde elinde söz konusu hisse senedinden olan vatandaşlar şirkettin dağıttığı temettü payından almaya hak kazanırlar. Temettü, şirketin yıllık bazda elde ettiği karın belli bölümünü hisse senedi sahiplerine dağıtmasından ibaret bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsa'da Dikkat Edilmesi Gereken 3 Hata 

Şirketin Temettü Dağıtması Ne Anlama Gelir?

Borsada temettü dağıtan şirket, bir nevi piyasaya firması ile ilgili güven aşılar. Şirket yatırımcılarına “bak ben temettü dağıtıyorum, şirketle ilgili tereddütünüz olmasın” mesajını verir. Bu nedenle temettü dağıtan şirketlerin hisse senedi yatırımcıları diğer şirketlerden çok daha fazladır. Şirketin temettü dağıtmasını, ayağının yere basması olarak da tanımlayabilir. Yani şirket yüksekten uçmuyor, emin adımlarla yoluna devam ediyor mesajı diyebiliriz.

Temettü Nasıl Belirlenir?

Şirketin hangi oranda temettü vereceği tamamen şirketin inisiyatifinde olan bir husustur. Temettünün hangi oranda verileceği önceden Sermaye Piyasası Kurulu’na bildirilmek suretiyle kamuoyu ile paylaşılır. Şirket temettü dağıtacağını açıkladıktan sonra borsadaki değeri yükselmeye başlar.

Bu yükseliş temettü dağıtılacak güne kadar devam eder. Bu süreç sonunda hisse senedinin değeri bir miktar düşer, fakat daha sonra hisse rayına oturur. Bu düşüşün sebebi sadece şirketin temettü dağıtmasından dolayı bir kısım vatandaşların hisse senedini alması ve temettü dağıtımından sonra hisseyi satmasından ibarettir.