Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Borsada F K Oranı Kaç Olmalı? F K Hesaplama | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63
 • ALTIN (ONS)
  1.764,22
  % -0,50
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  313406,373
  % -4,37
 • ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.206,00
  % -0,06

Borsada F K Oranı Kaç Olmalı? F K Hesaplama

Borsada F K Oranı Kaç Olmalı? F K Hesaplama

Borsada F K Oranı Kaç Olmalı?

Ekonomi ve Finans Haberleri ailesi Merhaba ,

Fiyat kazanç oranı borsa içinde bilanço analizi yapılırken ya da bir hisse senedinin satın alınması durumunda göz ardı etmememiz gereken en mühim parametrelerin başında gelmektedir. Bu sebeple FKO (fiyat kazanç oranlarının) ne olduğunu çok iyi bilmemiz gerekmektedir.

 Tanım: Fiyat Kazanç Oranı

 

FKO (Fiyat Kazanç Oranı), şirketinin performanslarının karşılaştırılmasında kullanılan bir yöntem tipidir. Mevcut şirketlerin Mali açıdan performansları yönünden karşılaştırılması esasıyla çalışır. FKO (Fiyat Kazanç Oranı) piyasada bulunan bir şirketin değerinin net karına oranıdır. Yani yatırımcıların şirketten elde edeceği her bir lira kar için kaç lira ödeme yaptığını göstermektedir. Mesela FK (Fiyat Kazanç) oranı 20 olan mevcut şirkette yatırım sahibi her bir lira kar için 20 lira ödemeyi kabul etmiştir. Başka bir şekilde şirketin, 1 yılda kazandığı karıyla kendi kendini amorti ettiğini bize gösterir. FKO (Fiyat Kazanç Oranı)’nın piyasada mevcut olan ilk tanımı bu şekildedir.

 

 

Peki, bu oran sektör ortalamasında mı önemlidir yoksa şirketin geçmiş performansından önemlidir?

Borsada F K Oranı Kaç Olmalı? F K Hesaplama

f-k oranı

Kitabi bilgiye göre birçok borsada işlem gören kişiler veya borsa simsarları FKO (Fiyat Kazanç Oranı)’nın sektör ortalamasının ve şirketin tarihsel ortalamasının altında olmasına dikkat ederler. Bu o şirketin ucuzluğunun göstergesidir.

 

Peki, elimizdeki oranların 7 olması ile 25 olması arasında belirgin bir fark var mıdır?

 

Elimizdeki bir şirketin FKO (fiyat kazanç oranı) 7 bir diğerinin ise 25 olabilir. Ne 7’ye ucuz ne de 25’e pahalı diyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şirketin bulunduğu sektörün FK ortalamasının altında veya üstünde olup olmadığına özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsa 1 Lot Nedir? Hisse Senet Paylaşımı 2020

Çünkü elimizde FK oranı 7 olan şirket ucuzlamaya devam ederken bilakis 25 olan artmaya devam edebilir. Yani ne FK’sı 7 olan şirket ucuzdur ne de FK (Fiyat Kazanç) ‘sı 25 olan şirket pahalıdır.

 

 FKO (fiyat kazanç oranının) hesabı nasıl yapılır?

 

Bu oranın güncel hisse senetleri fiyatlarının hisse başı karlarına bölünmesi ile hesaplandığını biliyoruz. Peki, hisse başı karı nasıl hesaplıyoruz?

FKO ( fiyat kazanç oranı) ; Hisse başı kar= net kar/ toplam hisse sayısı işlemiyle hesaplanır. Hesaplamayı yaparken mutlak suretle esas faaliyet karını dikkate almamız gerekmekte. Esas faaliyet karına göre FKO (fiyat kazanç oranını) hesaplamamız bizi çoğu zaman doğru yönlendirir.

Zaten çoğu durumda ekstra şeylerle karşılaşmayız. Örneğin şirketimizin dövizi vardır ve o ay döviz arttı diye şirket artmış olabilir ve bu sebeple kazanç elde etmiş olabilir ya da şirketimiz gayrimenkul satmış da olabilir.

Bunlar çoğu zaman ekstra durumlar olarak değerlendirilir ve de fiyat kazanç oranı artırırlar. Fakat bizim için FKO (fiyat kazanç oranı)’nı artıran ve arttırması en mühim olan şey esas faaliyet karıdır özellikle esas faaliyet karı göz ardı edilmemesi gereken en önemli noktadır.