Borsada Arbitraj Nedir? | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.325,49
  % 0,02
 • ALTIN (ONS)
  1.825,91
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8782
  % 0,55
 • € EURO
  9,5322
  % 0,75
 • BITCOIN
  149080,155
  % 0,08
 • ALTIN (TL/GR)
  461,98
  % 1,15
 • ÇEYREK ALTIN
  750,60
  % 1,15
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.001,90
  % 1,14

Borsada Arbitraj Nedir?

Borsada Arbitraj Nedir?

Borsada Arbitraj Nedir? Hisse Senetlerinde Arbitraj Nasıl Yapılır ?

ekonomi ve finans haberleri ekibi olarak Arbitraj avantaj sağlamakla ilgilidir. Bir pazardan yatırım alıp aynı zamanda başka bir pazarda daha yüksek bir fiyattan satarsanız bu iki pazardaki fiyatlar arasındaki farktan yararlandığınız anlamına geliyor.

 

Burada piyasa verimsizlikleri verimliliğimizdir.

 

Tutarsızlıklar kâr etmenin anahtarıdır ve piyasa fiyatları arasındaki dengesizlikten yararlanıyoruz.

 

Basitçe söylemek gerekirse, düşük fiyatlı varlığı bir pazarda alıp aynı yüksek fiyatlı varlığı başka bir pazarda satıyoruz. Ancak bu stratejinin düzgün çalışması için aynı anda veya neredeyse eş zamanlı satın almamız ve satmamız gerekiyor.

Borsada Arbitraj Nedir?

arbitraj

Anahtar, piyasa risklerine maruz kalmaktan kaçınmaktır. Bu nedenle, aciliyet ön plana çıkıyor.

 

Bir işlemi tamamlamadan önce piyasada fiyatlar değişebilir. Kârlı gelse de, teknolojideki ilerlemeler nedeniyle arbitraj fırsatları saniyeler içinde ortadan kaldırılabilir. Arbitraj aşağıdakilerin ticaretini içerir:

 

 1. Tahviller
 2. Hisse senetleri
 3. Türevler
 4. Kurlar
 5. Emtia

 

Arbitrajcılar arbitraj ile uğraşan kişilerdir. Yasal mıdır? Evet. Sadece piyasadaki fiyat farklılıklarından faydalanıyorsunuz, bu yüzden suçlu olmanıza gerek yok.

 

 Arbitraj Ve Zamanlama

 

Borsa söz konusu olduğunda fiyat dengesizlikleri kısa ömürlüdür. Güçlü bilgisayarlar ve ticaret algoritmaları bunları hızlı bir şekilde keşfeder.

 

Eşzamanlı alım ve satım için otomatik bir mekanizmaya ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde, neredeyse imkansız. Fiyat dalgalanmaları hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğinden, işlemlerin mikrosaniye aralıklı olması gerekir.

 

Görüyorsunuz, sadece teoride arbitraj tamamen risksiz. Her zaman saf arbitrajın piyasa riski içermediği söylenir. Ama bugünlerde gerçekten saf olan bir şey var mı?

 

 Arbitraj Örneği

 Altın, Avustralya’da 1300 USD ve Londra’da 1350 USD seviyesinde satış yapmaktadır. Avustralya’da satın alabilir ve hemen Londra’da satabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BİST’te İnanılmaz Çöküş! BİST Nasıl Yükselir?

 

İki fiyat birleştikten sonra, komplikasyon olmadan, sadece 50 ABD doları kar elde ettiğinizi varsayalım. Varlığın likiditesine bağlı olarak bazen fiyatlardaki bu farklılık günler veya haftalar sürebilir. Ama yapabilir misiniz?

 

Wall Street yatırımcıları sık sık arbitraj kullanır. Fırsat arayan maliyetli veri tabanları ve yazılım programları kullanırlar. Bunlar işlemleri otomatik olarak ve nanosaniye içinde gerçekleştirir.

 

Ciddi bilgi işlem güçleri var. Aynı kapasiteye sahip olmadığınızı varsayalım. Ve sadece prensipte arbitrajı denemek istiyorsunuz.

 

Arbitrajda aynı anda bir pazarda uzun pozisyona sahip olursunuz ve farklı pazarda aynı varlık ticaretini kısa pozisyonda yaparsınız. Fiyatlar yakınlaşırsa iki pozisyonu birden tersine çevirirsiniz. Özü, piyasaya asla maruz kalmamanızdır.

 

 Menkul Kıymetler Borsalarında Arbitraj

Bununla birlikte, menkul kıymetler borsalarında, eğer varsa, fiyat değişimleri oldukça dardır. Burada herkes herkesin ne yaptığını biliyor.

 

Bu nedenle en önemli fırsatınız, fiyatlardaki dakika değişimlerini bile tespit edebilecek kadar güçlü olan ticaret yazılımını kullanmak ve sonra bu durumdan faydalanmaktır. Ama size mal olabilir.

 

Otomatik ticaret uyarısı ve uzaktan uyarı yazılımı kullandığınızı düşünün. Binlerce dolara mal olabilir. Üstelik büyük riskten korunma fonlarının ve yatırım bankalarının kullandığı ticari sınıf yazılım kadar güçlü bile olmaz.

 

Bu yazılım devleri sadece birkaç saniye süren küçük fiyat dalgalanmalarını tespit edebilir. Manuel hesaplamalar yapmaya gerek yoktur.

 

Bir çeşit otomatik yazılım olmadan, borsa arbitrajından veya bu türden bir şeyden yararlanmak, neredeyse imkansızdır. Fırsatlar uzun sürmez. Oyununuzu geliştirmek size kalmış.