Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Borsa Nasıl Bulundu? | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63
 • ALTIN (ONS)
  1.764,22
  % -0,50
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  311123,278
  % -4,88
 • ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.206,00
  % -0,06

Borsa Nasıl Bulundu?

Borsa Nasıl Bulundu?

Borsa , Hisse senedi, bir şirketteki yatırımcının hisse senetlerini ya da ortaklık yüzdesini belirtmek adına ortaya çıkmış terimdir. Hisse senedi olan yatırımcılara hissedar veya hisse sahibi adı verilir. Bir hissedar, şirketin sahip olduğu her şeyin bir bölümüne ortaktır. Bu nedenle borsa, borsada veya menkul kıymetlerde listelenen senetleri içeren hisse senetlerinin alıcı ve satıcılarının bir araya geldiği bir yerdir.

Bir işletmenin büyüklüğü, bir hissesinin fiyatı ile hisse senedi sayısı çarpılarak ölçülebilir. Bu ölçüme piyasa değeri denir. Hisse senetleri, şirketin ikamet ettiği ülkeye göre çeşitli yollarla kategorize edilebilir. 2017 yılında dünya borsa değeri 76,3 trilyon Dolar olarak ölçüldü.

 

 Borsa Tarihi

Borsa icadı tek bir kişiye dayandırılamaz. Yavaş yavaş icat edildi ve çeşitli girişimcilerin farklı fikirleri ve birliktelikleri sayesinde şuan ki durumuna ulaştı.

 

Batı dünyasındaki ülkelerin birbirleriyle iş faaliyetlerine girmeye başladıkları 1500’lerde gerçek bir borsa başladı. Bu dönemde, öncü iş grupları büyük iş girişimleri kurma isteğine sahipti. Mallarını muhtemelen diğer ülkelerden gelen diğer tüccarlarla ticaret yapmak istediler.

İşadamları bir ortaklık kurdu ve anonim şirketler oluştu. Anonim şirketlerin kökeni Hollanda’ya dayanıyor ve zarar eden birçok firmaya çare olması hedefleniyordu. Bugüne kadar ki ilk borsa kuruluşlarının bir bölümü Londra Menkul Kıymetler Borsası ve Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’dır.

 

 Halka Açık İlk Şirket

Hollanda Doğu Hindistan Şirketi, ilk hisse senetlerini yayınlayan ilk şirket oldu. Hisse senedi, hissedarların istedikleri zaman hisse senetlerini almasını ve satmasını sağlamıştır. Bununla birlikte, en eski borsa biçiminin Fransa’da 12. yüzyılda, hisse alıp satanların bankalar ve diğer finansal kurumlar adına tarım topluluklarının borçlarını yönetme görevini devralmasıyla başladığı kabul edilmektedir.

borsa

borsa-tarihi

Yıllar geçtikçe hisselerin ve borsaların hacmi artmaya devam etti. Hisse değişimi ve ticareti için bir platform geliştirilmeliydi. Bu nedenle hisse senedi yatırımcıları Londra’da bulunan bir mekanda bir araya geldiler. Toplanılan bu mekan, hisselerin alınıp satılacağı ortam olacak şekilde belirlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsa Ne Kadar Riskli?   

1773’te tüccarlar sonunda kahveyi devraldı ve ona borsa adı ile hitap etti. Bununla beraber, borsanın öncüsü olan Londra Menkul Kıymetler Borsası 1801’de kuruldu. Bu fikir dünyanın birçok yerinde, özellikle Amerikan kolonilerinde yaygınlaştı. 1790’da değişim süreçleri Philadelphia’da başladı.

 

 Borsa Neden İcat Edildi?

 

Bir borsada tek amaç, iş adamlarının bir iş ya da şirkette bir hisse edinmelerini sağlamaktır. Muhtemelen çökmekte olan veya finansmana ihtiyaç duyan bir iş girişimine yatırım yaparlar ve daha sonra elde edilen belirli bir kâr miktarına hak kazanırlar.

Ticari girişimlerin genişlemesinde uzun bir yol kat ediyor. Borsa, parlak iş fikirleri olsa da buna parası yetmeyen kişilere de katkı sağlamıştır. Zengin iş adamları fikre yatırım yapacak ve fikirlerini paylaşacaklardı. Borsa aynı zamanda bir şirketin kendini pazarladığı önemli bir platformdur.

 

 Dünyanın Büyük Borsaları

 

Dünyanın en büyük borsaları arasında New York Borsası, NASDAQ, Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu ve Japonya Borsası Grubu yer alıyor. Borsalarla eşanlamlı görülen yer ise New York’taki Wall Street’tir.