Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Borsa Manipülasyon Nasıl Yapılır? | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63
 • ALTIN (ONS)
  1.764,22
  % -0,50
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  313652,745
  % -4,30
 • ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.206,00
  % -0,06

Borsa Manipülasyon Nasıl Yapılır?

Borsa Manipülasyon Nasıl Yapılır?

Ekonomi ve Finans Haberleri olarak Borsa da dönen Manipülasyonlardan bahsedeceğiz. Borsa manipülasyonu oyunun bir parçasıdır. Manipülasyon hakkında düşünmenin en iyi yolu onu piyasa yapısının bir parçası olarak kabul etmektir.

Perakende yatırımcıları olarak, büyük çocukların oyunu nasıl oynayacağını kontrol edemeyiz veya değiştiremeyiz. Konumunuza bağlı olarak, manipülasyonun sizin için veya size karşı çalışabileceğini anlamak, bu bazen etik dışı veya yasa dışı uygulamalar hakkındaki endişelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

 Manipülasyon Süreleri

 

Borsa, manipülasyonunun her zaman kısa vadede yapıldığı bir yerdir. Diğer bir deyişle, günlük işlemciler ve diğer kısa vadeli yatırımcılar üzerinde en olumsuz etkiye sahiptir. Buna rağmen uzun süreli konsantre manipülasyon da gerçekleşebilir.

Bununla birlikte, yatırımcılar istismar edilebilecek fiyat eğilimleriyle sonuçlandığından kesinlikle uzun vadeli manipülasyondan faydalanabilirler.

 

Kendinizi borsa manipülasyonundan korumanın en iyi yolu uzun vadeli düşünmektir. Manipülasyon türlerini anlamak, yatırım yaparken daha iyi kararlar vermenizi sağlayabilir.

 Manipülasyon Türleri

 

 Hisse senetlerinin manipüle edilmesinin bazı yolları:

 

 1. Sahte Haberler

 

Sahte haberler terimi son zamanlarda çok popüler hale geldi. Trump Yönetimi, “bataklığı boşaltma” çabalarında medyanın haberleri manipüle etme konusunda birçok yöntemini gözler önüne serdi.

 

Büyük veya medya meraklısı borsa oyuncuları uzun zamandır bir şirket veya hatta tüm piyasa hakkındaki sahte haberleri kendi lehine hareket ettirmek için yaymaya çalıştılar. Kuruş hisse senedi promotörlerinin gölgeli dünyası, hisse senedi fiyatlarını manipüle etmek için kullanılan sahte haberlerin klasik bir örneğidir.

 

Haberlere inanmadan önce haberlerin kaynağını her zaman doğrulayarak kendinizi sahte haberlerden koruyun. Ancak bundan kaynaklanan zaman kaybının fırsatı kaçırmanıza neden olmasına da izin vermeyiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hisse Senedi Nasıl Alınır?

 

Sahte haberleri kâr etmek için kullanmanın bir yolu da ilk hamleyi kaybetmektir. Bu, şüpheli haberlere dayanarak hisse senedinin daha yüksek veya daha düşük olmasını beklemek ve ardından ters yönde bir ticarete girmek anlamına gelir. Geleneksel bilgelik “söylentiyi al, haberleri sat” dendiğinde, solgun taktik de haber gerçekse oldukça karlı olacaktır.

 1. Pompa ve Boşaltma

 

Sahte haber, pompa ve boşaltma manipülasyonunun bir türevi toplu e-posta veya hatta normal posta yoluyla yapılır. Genellikle kuruş hisse teşvikçileri, pompa ve boşaltma manipülatörleri, alıcıları çekmek için bir şirket hakkında milyonlarca parlak yükseliş bildirimi gönderir.

 

“Pompa”, perakende kitlelerin hisse senedine girmesiyle ortaya çıkar ve fiyat ve hacim daha da yükselir. Düzenli yatırımcılar hisse senedine bağlı kaldıktan sonra, yatırımcılar hisselerini satarak (boşaltma) fiyatın düşmesine neden olurlar.

 

Kendinizi bir pompa ve boşaltmadan korumanın en iyi yolu, roket gibi yükselen hisse senedi satın almaktan kaçınmaktır. Çevik yatırımcılar, bir önceki bölümde belirtildiği gibi hamleyi tersine yaparak pompa ve boşaltmalardan faydalanabilirler.

 

Bir pompanın ve boşaltmanın meydana geldiğini anlamak ve tersine hamle yapmak zamanla kanıtlanmış bir kazanma yoludur. Tıpkı sahte haberlerde olduğu gibi, fiyat artışının grafikte ve kısa sürede yuvarlanmaya başlamasını bekleyin. Hareketin solması sizi pompa ve boşaltma teşvikçisiyle aynı tarafa yerleştirir ve neredeyse kazanan bir ticareti garanti eder.