Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
2020 Borsa B Grubu Hisse Ne Demek? | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63
 • ALTIN (ONS)
  1.764,22
  % -0,50
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  312528,251
  % -4,59
 • ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.206,00
  % -0,06

2020 Borsa B Grubu Hisse Ne Demek?

2020 Borsa B Grubu Hisse Ne Demek?

2020 Borsa , EkonomiveFinansolarak bugün Borsa B Grubu Hisse Ne demek bunun üzerinde duracağız. Genel olarak, B Sınıfı hisseler bir şirketin ortakları veya üst yönetimi tarafından elde edilir ve A Grubu paylardan önemli ölçüde daha yüksek oy haklarına sahiptir. Oyların kontrolünü elinde tutarken (ve B Sınıfı hisseleri elinde tutarken) firmaların sermaye artırmasına (A Grubu hisseler satarak) etkin bir şekilde izin verir.

 

 B Sınıfı Hisse Senetleri Açıklaması

 

Birden fazla sınıfı olan bir işletmeye yatırım yapmayı düşünürken, bir yatırımcı bir şirketin hisse sınıflarının ayrıntılarını inceleyecektir. Örneğin, halka açılmaya karar veren özel bir şirket genellikle çok sayıda ortak hisse çıkarır, ancak kurucularına, yöneticilerine veya diğer büyük paydaşlarına her hisse için birden fazla oy içeren farklı bir hisse senedi sınıfı sağlayabilir.

hisse nedir

hisse özellikleri

Oylama payları ile oy hakları, şirketin yönetim kurulu (BOD) ve iş dünyasının önde gelen kişilere yönelik kurumsal davranışları üzerinde daha fazla kontrol sunar. Kilit görevliler, olağanüstü hisse senetlerinin yarısından fazlasına sahip olmadan çoğunluk oy haklarını elinde tutabileceğinden, içerdekiler şirketi düşmanca devralmaya karşı koruyabilir. Daha büyük oy paylarına sahip büyük paydaşlar işi başarıyla yürüttükleri sürece, bireysel yatırımcıların endişelenmesine gerek yoktur.

 

B Sınıfı hisseler, A Grubu paylardan daha fazla veya daha az oy hakkı ile birlikte sunulabilecek standart hisse senedi sınıflandırmalardır. A Grubu hisselerin B Grubu hisselere göre daha fazla oy hakkı taşıdığı düşünülse de, durum her zaman böyle değildir.

 

 Hisse Sınıfları Ve Özellikleri

Bazen şirketler, daha az oy hakkı olan hisselere sahip olmanın dezavantajlarını, bu hisseleri “A Sınıfı” ve daha fazla oy hakkı olanları “B Sınıfı” olarak sınıflandırarak gizlemeye çalışırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama

 

Genellikle, B Grubu hisselerin temettü üzerinde A Grubu hisselere göre daha az önceliği vardır. Ancak, farklı hisse sınıfları genellikle ortalama bir yatırımcı tarafından işletmenin genel başarısından elde edilen kâr veya fayda payını etkilemez. Farklı amaçlar için, bazı şirketler borsa içerisinde ikiden fazla tipte hisse satmaktadır (örneğin, C ve D Sınıfı).

 

Bir şirket bazen kurumsal hissedarlara karşı bireysel yatırımcıları çekmek için daha düşük bir hisse fiyatına sahip ikinci bir hisse grubu sunacaktır.

 B Sınıfı Hisselerin A Sınıfı ile Karşılaştırılması

 

 Taahhütlü yatırım fonu brokerleri, yatırım fonu atamaları açısından bireysel yatırımcılara A Sınıfı hisseler önerir. Hisse senetleri, fonların hisselerini satın alırken yatırımcıların ödemesi gereken bir ücret veya komisyona sahiptir. Çok sayıda hisse satın alan veya aynı yatırım fonu şirketi tarafından sağlanan diğer fonlarda hisse sahibi olan yatırımcılar, ücret üzerinden indirim alabilirler.

 

 A Grubu hisseler, diğer hisse senetlerinden daha düşük bir 12B-1 veya pazarlama ve dağıtım ücretine tabi olabilir. B Sınıfı yatırım fonu hisselerinin kıyaslandığında hiçbir ödeme ücreti yoktur. B Sınıfı hisseleri satın alan yatırımcılardan hisseleri satıldığında ücret alınır. Hisselerin elde tutulması için gereken ücret beş yıl veya daha uzun süre ertelenebilir. Ayrıca, uzun vadeli olarak tutulursa, B Sınıfı hisseler A Sınıfı hisseye dönüşebilir.