Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır? | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63
 • ALTIN (ONS)
  1.764,22
  % -0,50
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  313448,586
  % -4,29
 • ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  803,00
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.206,00
  % -0,06

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Ekonomi ve Finans ekibi olarak bugün sizlere Bitcoin Madenciliğinden bahsedeceğiz. Bitcoin dünya üzerinde hızlı yayılması ile bilmeyenler için sorularla insanların ilgisini çekmektedir. BTC zenginliği dünyada hızla yayıldıkça ve insanlar bu yöntemlerle para kazanmaya devam ettiği süre boyunca da Kripto Para ilgi odağı olmaya devam edecek görünüyor.

Bu alanda para kazanmak isteyen herkes bu işe girerken takas yoluyla para kazanmak yerine bedava para gibi düşündükleri Bitcoin madenciliği üzerinde araştırma yapmaya başlarlar. Bitcoin madenciliğine girmek isteyenler için son dönem verilerinin incelendiği bu rehber niteliğinde ki yazı oldukça önemli olacaktır. Piyasanın oldukça artan mağlıyetleri sebebiyle yeni girenler için geç kalınmış gibi görünen bu sistemin tüm artılarını ve eksilerini değerlendiriyoruz.

Bitcoin Madenciliğinin Temelleri

Bitcoin madenciliği hakkında teknik bilgilerle boğulmayacağınız fakat sistemin tüm temel ihtiyaçlarını anlayabileceğiniz bu yazıda “ Bitcoin madenciliği nedir?” sorusunun yanıtını sizler için hazırladık. BTC madenciliği yaygın olarak çıkarmak ve bulmak olarak bilinen ve dar bir kalıpta incelenen bir işlemdir oysa piyasanın en temel yapı taşı olan bu sınıfın, tüm gelişmelerden haberdar olması ve piyasayı günlük olarak takip etmesi oldukça önemlidir.

Bu bilgi akışını özellikle al – sat durumlarında değerlendirmek size büyük bir ek gelir kaynağı olacaktır. BTC borsası ile ilgili daha detaylı bilgilendirme ilerleyen dönemde verilecektir.

 • Bitcoin Madeni işçiliği temel olarak şu şekilde işlemektedir. Bilgisayarınızın donanımsal malzemeleri içinde rakam aratma işlemidir. Bu rakamlar cihazın kendisi tarafından belirlendiği için elle aramalar genellikle sonuç vermemektedir bu çok uzun yıllar sürebilen bir iştir.

  İşte bu sebeple BTC için geliştirilen sistemler yüksek çözünürlüklü ekran kartları üzerinde saniyeler içerisinde milyarlarca hesaplama yapabilmektedirler. Bu matematik hesaplamalarının sonucunda BTC bulunarak sistem ödüllendirilmiş olur. Çıkarılan BTC’nin değeri dünya para fonları içerisinde en yüksek değere sahip fonlardan birisiyle ölçülmektedir.

BTC çıkarmanın bu kadar zor olması fiyatının da bu kadar yüksek olmasına sebebiyet vermektedir. Bu zorlu sürecin mimarı Satoshi Nakamoto’dur.  Satoshi sayesinde BTC çıkarmak daha zorlu ve zaman alan bir işlem haline geldiği için, insanların ilgisi daha yoğun bir şekilde artmakta ve yapılan işlemler hiçbir zaman duraksamamaktadır.

CPU ve GPU Mining Nedir?

CPU bilgisayarlarımız içerisinde bulunan işlemcilere verilen isimdir. Yapılan matematik hesaplarının işlemci üzerinde toplanarak yapılan madencilik yöntemidir. BTC’nin ilk çıktığı yıllarda sistem özellikleri çok iyi olmayan bilgisayarlar aracılığıyla bile madencilik işlemleri yapılabilmekteydi.

Fakat gelinen noktada herkesin BTC madenciliğine yönelmesinden dolayı sistem gittikçe daha çok zorlanan bir hal almaya başlamış durumda. Bu sebeple CPU madenciliği yavaş yavaş bitmeye başladı. Özellikle GPU mining’in çıkması sonrası ve işlemci maliyetinin çok yüksek olması bu alanda madencilik yapan insanları çok yorduğu için insanlar GPU mining’e yönelmeye başladı.

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

mining btc

GPU Mining sistemi de tıpkı CPU mining gibi işlemci üzerinden faaliyet göstermektedir. Aralarında ki tek fark ise GPU mining sistemi ekran kartı üzerinde bulunan işlemciyle bu işlemleri yapıyor olmasıdır.

Bitcoin Minig sisteminin ekran kartı üzerinden işlem yapmaya dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi gelişmiş oyun ve programları kaldırabilmesi adına ekran kartlarının durmadan daha güçlü bir şekilde güçlendiriliyor olmasıdır.

CPU madenciliği 2010 – 2013 yılları arasında büyük bir patlamayla zirveyi gördüler. Madencilik yapanlara yüksek paralar kazandırdılar fakat daha sonra tek bir bilgisayar üzerinde birden fazla işlem yapabilmeyi sağlayan GPU sistemi yavaş yavaş piyasayı ele geçirmeye başladı.

Eğer sizde Bitcoin madenciliği düşünüyorsanız ekran kartı üzerinden işlem yapabilecek sağlam bir sistem kurmayı unutmayın. Ekran kartınız ne kadar iyi olursa o kadar çok bitcoin çıkarabilirsiniz.