Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
BİST’te İnanılmaz Çöküş! BİST Nasıl Yükselir? | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.441,33
  % 0,95
 • ALTIN (ONS)
  1.830,98
  % 0,90
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  475512,214
  % -0,66
 • ALTIN (TL/GR)
  484,72
  % 0,49
 • ÇEYREK ALTIN
  775,00
  % 0,38
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.081,00
  % 0,35

BİST’te İnanılmaz Çöküş! BİST Nasıl Yükselir?

BİST’te İnanılmaz Çöküş! BİST Nasıl Yükselir?

Merhaba Ekonomi ve Finans Haber  takipçileri.  Türkiye’deki hisselerin bağlı olduğu Borsa İstanbul endeksinde dalgalanmalar sürekli olarak yaşanıyor. Borsa, sürekli olarak dalgalanmaların yaşandığı bir ortam. Ancak son dönem içerisinde BİST’de, dolayısıyla tüm Türk borsasında ciddi ve beklenmeyen bir düşüş gözlendi.

Bu düşüşün çeşitli alanlarda geniş etkileri oldu. Türk parası uluslararası alanda değer kaybetti ve kurlarda ciddi yükselmeler meydana geldi. Kur ve altında rekorlar kırıldı. Dolayısıyla bu durum tüketicinin alım gücünü zayıflatmaya kadar ilerledi. Bu olayla birlikte BİST düşüşünün önemi bir kez daha kanıtlanmış oldu.

 

borsa

ekonomi ve finans

BİST Neden Çöktü?

 

Borsada dalgalanmalar sürekli olarak gerçekleşiyor. Bu dalgalanmaların sebebi ise gerçekleştirilen hisse alım satımları ve firmaların başarıları. Eğer firma başarılı haberler ve bilançolar sunarsa hisselerinde bir yükselme meydana gelir. Ancak başarılı olamazsa hisse değerlerinde ciddi bir düşüş gözlenir.

Alım satımların ise hisseler üzerinde büyük etkileri vardır. Hisseleri alınan şirketlerin hisse değerleri yukarı doğru ilerler. Ancak satış geldiğinde hisselerde ciddi bir düşüş gerçekleşir. Yani şirketler borsada yatırım aldıkça değerlenir.

Borsa dünyaya açık bir markettir. Farklı ülkelerin vatandaşları ve bankaları birbirlerinin borsalarında işlem gerçekleştirebilir. Dolayısıyla bir ülkenin ekonomisi dışarıdaki yatırımcılardan etkilenebilir. Son dönemde yaşadığımız da tam olarak bu. Yabancı yatırımcı ve bankaların borsamızdaki hisseler üzerinde ciddi bir yatırımı bulunuyordu.

Yapılan alım satım işlemlerine baktığımızda bu yatırımcıların ciddi bir satma işlemine gittiğini görüyoruz. Dolayısıyla parası çekilen hisselerde ciddi düşüşler gözlendi. Bu hisseler Borsa İstanbul’un önemli bir kısmını oluşturan hisselerdi. Dolayısıyla bu hisselerdeki düşüşle birlikte Borsa İstanbul’da da düşüş gerçekleşti.

borsa nasıl yükselir

borsa nasil-yukselir

BİST Nasıl Yükselir?

BİST’in yükselmesi için gerekli olanın yatırım olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla yabancı kaynaklar paralarını tekrar borsamızın şirketlerine yatırmaya başladıklarında hisselerimiz sert dönüşler gerçekleştirecektir. Bu sayede piyasa normal seviyesine geri dönebilir. Ancak dikkat edilmesi gerekilen çok önemli noktalar bulunuyor. Yukarıdan satış gerçekleştiren yabancı kaynaklar düşük seviyeden çok daha fazla sayıda hisse toplayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2020 Devlet Destekli Evlilik (Çeyiz) Kredisi Nasıl Alınır?

Özellikle kurun da yükselmesi sebebiyle daha değerli olan para birimleriyle piyasamıza tekrar dönüş yapabilirler. Bu durumdaysa ellerinde daha fazla hisse sayısı bulunacağı için piyasamızda daha büyük bir güce sahip olma imkanlarına sahip oluyorlar.

Dolayısıyla ileriki zamanlarda daha büyük dalgalanmalar gerçekleştirme fırsatını yakalayabilirler. Borsamızdaki ilk yükselme işaretleriyle birlikte hisse senetlerinin daha uygun seviyelerden toplandığını görebiliriz.

BİST’te İnanılmaz Çöküş! BİST Nasıl Yükselir?

borsa istanbul bist

İlk Yükselme İşaretleri Geliyor mu?

 

Borsamızın sunduğu grafiğe göre son günlerde ciddi kırmızı mumlar görmekteyiz. Tüm bu mumlar düşüşün büyüklüğünü ve ciddiyetini gösteriyor. Ancak bu mumların ardından yeşil ve yükselen mumların gelmeye başladığını görüyoruz. Dolayısıyla düşmüş ve oldukça ucuzlamış hisse senetlerinin ciddi anlamda toplanmaya başlandığını düşünebiliriz.

Ancak hala borsa düşüşten hemen önceki seviyesine gelmiş durumda değil. Dolayısıyla bu yükseliş sahte bir tuzak yükseliş olabilir. Bundan dolayı eğer borsada yatırım yapacaksak oldukça dikkatli olmalı ve kısa stoplarla birlikte alımlarımızı gerçekleştirmeliyiz.

Yükselme Nasıl Devamlı Hale Gelir?

Borsada dalgalanmaların gerçekleşmesi gayet doğaldır. Her dalgalanmada karda ve zararda olan taraflar vardır. Daha büyük dalgalanmalarda karda olan taraf daha yüksek karlara ulaşırken, zarar tarafı ise daha büyük zararları kabul etmek zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla önemli olan bir şekilde kar eden tarafta kendimizi tutmaktır. Dalgalanmalara rağmen tablonun geneline baktığımızda yukarı doğru ilerlemek büyük önem taşımaktadır.

İçerisinde yaşadığımız dönemden dolayı öncelikle pandemi sürecinden, ardından ekonomik operasyonlardan dolayı piyasalar sert dalgalanmalar yaşadı. Anlık olarak bakıldığında hisse alım satımlarının borsa grafiklerini çizdiği düşünülse de, tablonun geneline yani büyük resme bakıldığında başka şeylerin çok daha önemli olduğunu görüyoruz.

Bu önemi olan kalemlerse şirketin ortaya koyduğu değerler. Eğer bir şirket değer üretiyor ve bunu dünyaya pazarlıyorsa borsada uzun dönemli olarak mutlaka bir yükseliş içerisinde olacaktır. Dolayısıyla marka yaratmak ve insanlığa katkısı olan değerler geliştirmek büyük önem taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borsa'da Yatırım Önerileri 2020 - 2021

 

Yükselmemizin devamlı hale gelmesi için dikkatli olmamız gereken diğer konu ise parayı doğru yönetmek. Yani yatırımlarımızı doğru pozisyonlarda bulundurmak. Yabancı kaynaklar yatırım konusunda oldukça deneyimli ve başarılı olduğu için sadece yapmış oldukları yatırımla dahi ciddi karlara ve borsamız üzerinde önemli baskıya sahip olabiliyor. Eğer bizler de borsada gerçekleşen dalgalanmalarda kendi payımıza kar çıkarmayı başaran pozisyonlarda olursak gelişen sermayemizle birlikte ekonomik anlamda çok daha kaliteli bir pozisyonda söz sahibi olabiliriz.

İlginizi Çekebilir : Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama

 

İnsanlar gelişen teknolojiyle birlikte küresel olarak hareket etmeye başladı. Artık yatırımlar ve iş modelleri dünya çapında çok daha kolay yayılacak şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla büyüyen bu platformda başarılı pozisyonlarda bulunmak ve çıkarlarımız adına çalışmak büyük önem taşıyor. Bunun başarılamadığı senaryoların hiçbirisi bizim geleceğimiz için aydınlık olmuyor.

Yaşadığımız dönem içerisinde anlık olarak gerçekleşen düşüşler sinir bozucu olsa da uzun dönemli ve gerçekçi planlar yaparak gelişimin devamlılığını sağlamak ve daha aydınlık bir geleceğe sahip olmak büyük değer taşıyor.