Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ekonomiv/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama | Ekonomi ve Finans Haberleri
 • BIST 100
  1.441,33
  % 0,95
 • ALTIN (ONS)
  1.830,98
  % 0,90
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  473277,635
  % -2,43
 • ALTIN (TL/GR)
  484,72
  % 0,49
 • ÇEYREK ALTIN
  775,00
  % 0,38
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.081,00
  % 0,35

Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama

Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama

Ekonomi ve finans haberleri olarak bugün Aliexpress Vergi oranları hesaplamayı ele alacağız.Ülkemizde alışveriş yapanların bir tercihi olan Çin alışveriş sitesi AliExpress ismini duymayan kalmamıştır. Bu site üzerinde dünyanın birçok yerinden kullanıcılar, uygun fiyatlarla sunulan ürünleri satın alabiliyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : BİST NASIL YÜKSELİR ?

Ancak ülkemizdeki vergi sistemi nedeniyle beklenmedik fiyatlarla da karşılaşma durumu da var. Amacımız bu yazıyla, Aliexpress vergi hesaplama konusunda sizlere detaylı bilgiler vermek olacak.

Dünyada da oldukça popüler olan ve birçok kişinin alışveriş için kullandığı AliExpress ,bir Çin firması olan Alibaba’nın BC2 (işletmeden tüketiciye) girişimidir. Ülkemizde de yurt dışından ürün almak isteyenlerin ilk tercihleri arasına giren bir alışveriş sitesidir. Girişim Türk kullanıcıları için ülkemizde de faaliyetlerini sürdürmektedir. Aliexpress Türkiye operasyonları, Mayıs 2019 ile başlamıştır.

vergi hesaplama aliexpress

ali express vergi ücreti

Geniş ürün seçenekleriyle tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına cevap veren e-ticaret platformunda, binlerce satıcı tek bir çatı altında toplanarak hizmet veriyor. Direk olarak üreticiden mal alma da, haliyle ucuz olabiliyor. Ancak bu noktada, yurt dışından gelecek siparişler için vergiler karşımıza çıkabiliyor. Bu durumdan elbette Aliexpress alışverişleri de etkilendi.

Aliexpress Vergi Oranları

 

Düzenlemeler sonunda AliExpress’in 2020 vergi ücreti; site üzerinden satın alınan her ürün siparişinde 8 TL Gümrük Sunum Ücreti ve 0,70 TL Gümrük Vergisi olmak üzere toplamda 8,70 TL oldu. Yani aldığınız ürün 1 Euro tutarında bile olsa 8,70 TL’lik vergi ödemesi yapılması zorunludur.

Ayrıca satın alınan ürünün kilogram üzerinde olması demek, gümrük işlemleri ticari kanunlarına tabi olacağınız ve daha yüksek vergilerle karşılaşabileceğiniz anlamına gelir. Bunun yanı sıra AB dışından gelen ürünlere uygulanan yüzde 20 gümrük vergisi ödendiğini de unutulmaması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar - Nasıl Alınır ? 2021

Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama

Aliexpress vergi oranları hesaplaması sırasında, gümrük vergisi ve ÖTV gibi vergiler de devreye giriyor. Yurt dışı alışverişi sırasında; AB’den gelen ürünler için %8, AB dışında kalan ülkelerden ürünlere %20 gümrük vergisi ödemek durumundasınız.

Eğer ürün tutarı 1500 Euro üzerindeyse ürünün kendi bedeliyle uygulanacak ÖTV’nin toplamına KDV uygulanmaktadır. Ayrıca sipariş verdiğiniz ürünün; yasaklı ürünler arasında olan ilaçlar, canlı hayvanlar, kumar makineleri, Kuran-ı Kerim, tarihi eserler, sim kart, patlatıcı özellikte kimyasal maddeler gibi ürünlerden olmaması gerekiyor.

Aliexpress vergi oranları hesaplama durumunu bir örnek alışverişle yapmak, daha kalıcı bir anlama olanağı verecektir. Örnek olarak, 100 TL değerindeki bir ürün alımında tutar hesabı şu şekilde oluyor:

Ürünün tutarı: 100 TL

Aliexpress ile Çin Alımında Gümrük Vergisi (%20): 20 TL

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi %20) : (Ürün Bedeli + Gümrük Vergisi) * %20

Gümrük Sunum Ücreti (2019 Yılı): 8 TL

Damga Vergisi (2019 Yılı): 0.7 TL

Bu durumda toplam ödenecek tutar: 152.7 TL oluyor.

Aliexpress Vergi Oranları Hesaplama

ali express vergi ücreti

Yurt dışından alınan ürünler için Gümrük Vergisi kuralları yada vergiler nedeniyle alınan birçok ürünün, gümrüğe takılabildiği yada UKİM’de (Uluslararası Kargo İletim Merkezi) beklediği görülmeye başladığı görülüyor. Bazı ürünler ülkesine dönebiliyor.

Gümrüğe takılan ürün için UKiM yetkilisi, alışverişi yapana bildirim yapıyor. Bu bildirim, değer tespitinin yapılamadığını ve alışverişi yapandan belgeler istendiğini göstermektedir.

Alışverişi yapanın; fatura, kredi kartı ya da hesap hareketlerini gösteren belge ve kimlik fotokopisinin belirtilen e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Bu aşama sonrasında da ürün vergilendirilerek alışverişi yapana yollanır. Bu işlem de yaklaşık gümrükte takıldıktan sonra 10- 20 gün arasında değişiklik gösterir. Başvuru yapılmayan ürün geri gider.